Şarj Cihazları Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler Leave a comment

Sorunlu şarj cihazları telefonları rahatlıkla bozabileceği gibi yangın gibi daha büyük sorunlara da neden olabilir. Şarj aleti alırken dikkat edilmesi gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz.

Telefonlarımızın kutusundan çıkan şarj cihazları bir şekilde bozulabiliyor ya da ek bir cihaza ihtiyaç duyabiliyoruz. Yeni bir şarj cihazı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi güvenlik. Voltaj sorunlarına sahip bir şarj cihazı telefonunuzun zarar görmesine, hatta bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle kalitesiz şarj cihazlarından kesinlikle kaçınılması gerekiyor.

Voltaj Sorunları

Şarj cihazları klasik 220 volt şehir elektriğini cep telefonlarımızın kullandığı voltaj olan 5 volt’a çeviriyor. Kalitesiz cihazlarda voltaj dalgalanmaları yaşanabiliyor. Voltaj dalgalanmaları da cihazlara büyük oranda zarar verme riskine sahip. Yeni nesil neredeyse tüm cihazlar, 5 volt dışında 9 ve 12 volt ile de şarj olabiliyor. Qualcomm Quick Charge teknolojisi ise bu konuda yaygın olarak kullanılan teknoloji. Bu teknolojiyi destekleyen şarj cihazları ve telefonlar birlikte kullanıldığında 5 yerine 9 veya 12 volt üzerinden çalışarak daha hızlı şarja imkan sağlıyor. Quick Charge şarj cihazları, belli bir kaliteye sahip olduğu için voltaj dalgalanmaları gibi sorunlar olmadan güvenli bir şekilde cihazınızı şarj edebiliyor.

Akım Değeri

Akım değerini şarj cihazınızın altındaki 5v değerinin hemen yanında görürsünüz. 1A, 1.2A,1.5A, 2A gibi değerler olacaktır. Bu değerler de şarj hızını doğrudan etkiliyor. Bu değerlerin yüksek olması cihazınızın daha yüksek hızda şarj olması anlamına geliyor. 5v cihazlarda 2.5A değeri genellikle en yüksek değer olur. Amper değeri 2.5 yerine 5 olsa dahi telefonunuz alabileceği kadarını alır. Telefonunun  kapasitesinin üzerinde akım cihaza zarar vermez. Bu nedenle şarj cihazı alırken akım değerinin yüksek olması sizin her anlamda işinize gelecektir. Cihazınıza hiçbir zarar vermeden daha yüksek hızda şarj etme imkanı yakalayabilirsiniz.

Hızlı Şarj Teknolojileri

Qualcomm başta olmak üzere LG ve Apple gibi dev firmalar hızlı şarj teknolojilerini geliştirmekteler. Günümüzdeki pek çok cihazda bu özellik bulunuyor. Bu özelliği kullanabilmeniz içinse hem telefonun hem de şarj cihazının hızlı şarj teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Destekleyen iki cihaz kendi arasında iletişim kurabiliyor. Bu iletişim sayesinde de voltaj değeri arttırılabiliyor. Hem voltaj hem de akım değerleri otomatik olarak değiştirilerek o an için en uygun olanı seçiliyor. Bu teknolojinin olduğu bir şarj cihazını, bu tekoloji’yi desteklemeyen bir telefonda kullanmanın hiçbir zararı yok. Şarj cihazları her zaman 5 volt üzerinden elektrik iletiyor. Cihazla konuşmaya başladıktan sonra voltaj oranı 9 veya 12 olarak değiştiriliyor. Galaxy S6 ve sonraki S serileri, Note 8, LG G4, G5, G6, LG V10 ve LG V20 hızlı şarjı destekleyen cihazlar arasında yer alıyor. Her hızlı şarj teknolojisinin her cihazda çalışacağını söylemek yanlış olur. Qualcomm Quick Charge teknolojileri ve LG’nin teknolojisi uyumlu olsa da Apple’da ya da bazı farklı markalarda uyumsuzluk sorunu olabilir.

 

Dikkat Edilecekler: Marka, Amper, Hızlı Şarj

Şarj cihazı alırken cihazın ne kadar güvenilir olduğunu ölçebilmeniz mümkün değil. Bu nedenle kaliteli markaların şarj cihazlarını seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaliteli bir markayı seçtikten sonra en çok dikkat etmeniz gereken özellik hızlı şarj. Qulacomm Quick Charge teknolojisini destekleyen şarj cihazları, telefonunuzu çok hızlı ve güvenli bir şekilde şarj edebilir. Şarj gücü toplam watt değerinden karşılaştırabilirsiniz. Eğer alacağınız şarj cihazı hızlı şarj desteklemiyorsa sadece 5 volt üzerinden çalışır. Bu durumda da amper değerine bakmanız cihazın şarj hızını gösterecektir.

Telefonunuz için en  iyi şarj cihazına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

ALIŞVERİŞ SEPETİ

close